Stały lokator ogrodów

Stały lokator ogrodów

0 przez zwierzo

Pająk krzyżak to stosunkowo nieduże stworzenie, które z upodobaniem zamieszkuje zwłaszcza przestrzeń lasów i ogrodów. Upodobał sobie bowiem miejsca, gdzie ma niezliczone możliwości by zastawić sieci na licznych, owadzich gości, którzy będą na tyle nieuważni, że zaplączą się w czekającą na ich przybycie pułapkę. Jego stała obecność wśród roślin sprawia, że jest dobrze rozpoznawalną częścią leśnego lub ogrodowego ekosystemu.

Jak go rozpoznać?

Pająk krzyżak zawdzięcza swoją swojsko brzmiącą nazwę temu, że na powierzchni jego odwłoka obecny jest wzór, przypominający swoim kształtem krzyż. Zwykle jest on białego koloru, przez co wyraźnie odznacza się na ciemno ubarwionym ciele pająka. To właśnie odwłok jest najbardziej okazałą częścią jego ciała, które w całości może liczyć sobie do dwóch centymetrów długości. Co więcej, odwłok tego stworzenia ma dosyć charakterystyczny kształt: zaokrąglony, zwężający się ku tyłowi. Jego kolor waha się między odcieniami szarości i brązu – pomaga to pająkowi pozostać niezauważonym, podczas czajenia się na ofiary pośród zarośli, na tle kamieni i ziemi.

Mistrz w tworzeniu pajęczyny

Gdyby wśród pająków rozpisać konkurs na zbudowanie idealnej pajęczyny, prawdopodobnie wygrałby go właśnie pająk krzyżak. Okrągła, mocna, gęsta i rzetelnie utkana sieć to sygnał, że dany obszar pozostaje pod czujną obserwacją tego pająka. Nici rozmieszczone są w niej regularnie, promieniście. Wobec takiego widoku nie dziwi wcale, że starożytni wywodzili postać pająka od utalentowanej tkaczki, Arachne. O tym, jak wielkie możliwości i ambicje ma pająk krzyżak, świadczy najlepiej wielkość jego dzieła. To nieduże stworzenie potrafi skonstruować mocną i wytrzymałą sieć o średnicy nawet połowy metra. Co więcej, może ona rozciągać się nawet na dużych, z punktu widzenia tego pająka, wysokościach: nawet do dwóch metrów nad ziemią. Uszkodzona pajęczyna jest oczywiście nie do naprawienia – pająk pożywia się resztkami zniszczonych sideł i z godną pozazdroszczenia pracowitością tworzy kolejne. Być może to konieczność ciągłego powtarzania pracy uczyniła z niego mistrza w tej dziedzinie.

Konsultant do spraw pogody

Pająk krzyżak, wedle ludowych mądrości, potrafi przepowiedzieć zbliżające się zjawiska atmosferyczne, w tym radykalne zmiany aury. Trudno dać wiarę przekonaniu, że zwierzę to potrafi przewidzieć przyszłość, wypada raczej powiedzieć, że ma na tyle silnie rozwinięte zmysły, że jest w stanie dostrzec niewidoczne dla człowieka sygnały, mogące zwiastować rychłe zmiany w przyrodzie. Zewnętrzne okoliczności wpływają bowiem bezpośrednio na sytuację pająka, przede wszystkim stan jego sieci, od której zależy przecież w znacznej mierze skuteczność jego działania. Ludowe obserwacje dowiodły więc na przykład, że pająk krzyżak rezygnuje z budowania sieci w czasie poprzedzającym szczególnie porywiste wiatry, zastawia zaś wyjątkowo rozległe sidła przed nastaniem pięknej, słonecznej pogody. Zwiastunem deszczu ma być z kolei pająk kryjący się pod dachem ludzkich zabudowań lub innym schronieniu.