Jak prawidłowo pielęgnować swojego konia i sprawować nad nim opiekę?

Jak prawidłowo pielęgnować swojego konia i sprawować nad nim opiekę?

0 przez zwierzo

Za pomoc w powstaniu artykułu dziękujemy sklepowi z szerokim asortymentem sprzętu jeździeckiego – eequus.pl.

Posiadanie własnych koni wiąże się nie tylko z wieloma korzyściami, ale również z pewnymi obowiązkami. Zwierzęta te wymagają schludnej i dobrze wyposażonej stajni, dobrej jakości jedzenia, regularnych treningów, prawidłowej opieki i pielęgnacji. O czym zatem powinien pamiętać każdy właściciel konia?

Jak prawidłowo pielęgnować swojego konia?

Posiadacze koni powinni pamiętać o tym, że wymagają one dokładnego czyszczenia i to zarówno po, jak i przed jazdą. Zaleca się także dodatkowo wyszorować zwierzęciu kopyta z zewnątrz wraz ze strzałką wodną. Nie należy jednak sięgać po jakieś chemiczne specyfiki, ale użyć czegoś bardziej naturalnego typu szare mydło. Potem można przejeść do nasmarowania kopyt specjalnym balsamem, smarem czy olejem. Należy robić to od dwóch do trzech razy na tydzień, zawsze na suchą puszkę kopyta. Bardzo ważną kwestią jest to, aby myć konia w bezwietrzny dzień, w temperaturze minimalnej 20 st. C. Kolejną kwestią jest regularne sprawdzanie stanu kopyt – czy czasem nie pojawiły się na nich pęknięcia czy też pierścienie. Regularnie należy również podcinać grzywę i ogon.

Opieka nad koniem ogólna i po treningu

Człowiek po treningu sięga od razu po coś do picia w celu uzupełnienia utraconych płynów, jednakże w przypadku koni wygląda to inaczej. Po jeździe nie należy dawać koniu nic do picia. Można to zrobić dopiero po ochłonięciu i udaniu się do boksu. Najlepiej jest po jeździe puścić konia luzem na hali. Jeśli trening był ciężki, to po rozstępowaniu powinno się polewać nogi konia przez jakiś czas zimną wodą – najlepiej umiarkowanym strumieniem wody z węża ogrodowego. W przypadku koni z wrażliwymi plecami zaleca się wymasować mu mięśnie znajdujące się przy kręgosłupie przy pomocy wcierki rozgrzewającej. Następnie należy nałożyć na to miejsce ręcznik na pół godziny przed siodłowaniem. Bardzo ważne jest także pamiętanie o czystych czaprakach. W miarę możliwości zaleca się pozwalać koniom spędzać jak najwięcej czasu na padoku i skubać trawę oraz zabierać je na spacery w ręku. Niezwykle ważną kwestią jest także to, aby pilnować czystości w boksie. Nie wolno dopuścić do sytuacji, w której to koń po wejściu do boksu będzie chodził po mokrej słomie z odchodami czy też po gołym betonie. Należy też czyścić żłoby i usuwać pajęczyny z krat. Konie tak naprawdę trzeba ciągle obserwować i kontrolować, czy aby na pewno dostają odpowiednią dawkę żywieniową czy są w dobrej kondycji i czy przypadkiem nie brakuje im elektrolitów. Nie można dopuścić do wychłodzenia konia ani też do nadwagi.