Najinteligentniejsze zwierzęta na Ziemi

Najinteligentniejsze zwierzęta na Ziemi

0 przez zwierzo

Delfiny to zwierzęta, które większość swego życia spędzają w wodzie, jednak wliczając je w poczet ryb popełniłoby się znaczące nadużycie. Stworzenia te są w każdym calu ssakami i posiadają wiele zadziwiających cech, które czynią z nich jedne z najbardziej fascynujących istot zamieszkujących ziemię. Sama ich aparycja wzbudza ogromną sympatię, ponieważ specyficznie uformowany delfini pyszczek zdaje się sugerować, że stworzonko to jest stale uśmiechnięte. Warto pamiętać, że jest to tylko pozór, gdyż nieoswojone, jak każde dzikie zwierzęta, są skłonne do przejawiania agresji. Choć w kulturze mają dosyć pozytywne konotacje, jako jeden z symboli morza, według niektórych starożytnych podań, delfiny bywały traktowane jako potwory morskie – zapewne z uwagi na swoje rozmiary i zaskakującą inteligencję.

Niecodzienny wygląd i zwyczaje

Delfiny znacząco wyróżniają się spośród innych wodnych stworzeń przede wszystkim swoim wyglądem. Naukowa klasyfikacja opisuje je jako średniej wielkości walenie, których znakiem charakterystycznym jest wydłużony pysk. Podobnie jak inne walenie, zwierzęta te mają też płetwy, są jednak prawdopodobnie najzgrabniejszymi przedstawicielami tego rzędu. Sylwetka delfina jest smukła, podkreśla ją wydłużony ogon, zakończony płetwą ogonową. Najbardziej niezwykłą właściwością delfinów jest jednak zdolność do echolokacji, czyli orientowania się w przestrzeni za pomocą ultradźwięków. Pozostałe zmysły, w tym wzrok i węch, stworzenia te mają nieco osłabione, ale to nie przeszkadza im sprawnym funkcjonowaniu. Choć woda wydaje się żywiołem tych zwierząt, delfiny oddychają tlenem, za pomocą płuc, dlatego systematycznie muszą wynurzać się na powierzchnię, także podczas snu.

Mądry jak… delfin

Badania naukowe wykazały, że delfiny odznaczają się nieprzeciętnie wysokim jak na zwierzęta ilorazem inteligencji. Jak ustalono, przewyższają znacząco szympansy, które zwykło się uważać za najbardziej zbliżone do człowieka pod względem aparycji i właśnie wskaźnika inteligencji. Tym doniesieniom na temat delfinów łatwo dać wiarę, jeśli miało się okazję obserwować te stworzenia i usłyszeć dźwięki, jakie wydają w celu porozumiewania się między sobą – zdają się prowadzić rozmowy. Do człowieka przybliża je także inny rys: delfinie mamy mają silnie wykształcony instynkt macierzyński, który nie pozwala im porzucić młodych nawet przez trzy lata po ich urodzeniu.

Sympatyk wodnych zabaw

Delfiny, o ile nie żyją w swoim środowisku naturalnym, są najczęściej kojarzone z wodnymi parkami rozrywki, gdzie pełnią rolę niezwykłej atrakcji dla dzieci i dorosłych. Te sprytne stworzonka zabawiają swoimi wyuczonymi sztuczkami widzów, a i same zdają się czerpać z nich frajdę. Wydają się mieć naturalny talent do wykonywania akrobacji, co przejawiają także w środowisku naturalnym, widowiskowo wyskakując z wody. Oswojone i wytresowane, stworzenia te mogą pełnić rolę zwierzęcych terapeutów w stosunku do dzieci chorych na porażenie mózgowe, autyzm oraz ludzi zmagających się z różnymi postaciami nerwic.