Inteligentne i groźne bestie
Z systematycznego punktu widzenia, rekiny opisać można jako bardzo okazałych rozmiarów ryby – chrzęstnoszkieletowe i osiągające czasem naprawdę imponujące rozmiary, sięgające nawet długości 20 metrów i wagi 12 ton. Jednak cechą, jaka znacząco wyróżnia je spośród większości przedstawicieli rybiej populacji, jest posiadanie przez nie największego mózgu. Co ciekawe, nie posiadają właściwego rybom pęcherza pławnego, który pomógłby im unosić się w wodzie. Przestając wykonywać jakiekolwiek ruchy, osobnik tego gatunku opadłby bezsilnie na morskie dno. Rekiny zamieszkują przede wszystkim głębiny wód w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, lecz niektóre ich gatunki można spotkać w okolicach wód arktycznych. Pojedyncze osobniki mogą jednakże zabłądzić do akwenów śródlądowych.
Przerażające i pożądane właściwości
Znakiem rozpoznawczym rekina jest także ogromny otwór gębowy, umieszczony po spodniej stronie ciała. Ta budowa anatomiczna sprawia, że rekiny mogą żywić się planktonem. Ogromna paszcza wypełniona ostrymi zębami, tłumaczy jednak dosadnie, że zwierzęta te to przede wszystkim drapieżniki. Są wyposażone we wszystkie zmysły dostępne człowiekowi, potrafią także wyczuć najmniejsze drgania wody i pola magnetycznego. To wszystko czyni z nich doskonałych myśliwych i jedne z najgroźniejszych podwodnych stworzeń. Mimo tego, człowiek od wieków ma odwagę polować na rekiny. Do łowców, dla których rekin jest cenną zdobyczą jako źródło mięsa, skór i tłuszczu, zaliczyć wypada przede wszystkim Eskimosów. Jednak z punktu widzenia mieszkańców bardziej rozwiniętych cywilizacyjnie rejonów świata, rekin jest atrakcyjnym celem głównie ze względu na tran, który znajduje się w jego wnętrznościach. Jest to oleista substancja o wyjątkowych właściwościach wzmacniających, odżywczych, a prawdopodobnie także antynowotworowych. Pozyskiwana jest przede wszystkim z wątroby tych właśnie zwierząt, co sprawia że polowania na te ryby nie ustają i prawdopodobnie człowiek i te stworzenia pozostaną uwikłane w relację ofiary i łowcy. Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku prowokowania rekina, role w tym tandemie mogą się niebezpiecznie szybko odwrócić.
Czy trzeba się ich bać?
Na to, że rekiny nie mają najlepszej opinii wśród ludzi, a wręcz wzbudzają w nich ogromny strach, nie wpływa jedynie ich groźny wygląd i potencjalnie niebezpieczne właściwości. W zbiorowej świadomości umocnił się bowiem wizerunek rekina-ludojada, zbudowany przez serię filmów fabularnych opowiadających o zmaganiu się ludzi z tego rodzaju potworem. Warto jednak pamiętać, że scenariusze filmowe pisane były na podstawie napisanych wcześniej powieści, których autor chciał wykorzystać rekiny jako element pełnej grozy opowieści. Co prawda odnotowano przypadki, gdy zwierzęta te, niesprowokowane zaatakowały ludzi i doprowadziły do ich śmierci, były to jednak pojedyncze incydenty. Znawcy wymieniają jednakże 27 gatunków rekinów, które mogą stanowić zagrożenie dla człowieka, a jako szczególnie niebezpiecznego wymieniają szczególnie agresywnego żarłacza białego.