Zaskakująco spokojny drapieżnik

Zaskakująco spokojny drapieżnik

0 przez zwierzo

Pająk ptasznik, ze względu na swoją powierzchowność, odzwierciedla wyobrażenie większości ludzi na temat groźnego, jadowitego i egzotycznego stworzenia. Jego masywne ciało, pokryte gęstym owłosieniem, wzbudza niezbyt przyjemne wrażenie, zwłaszcza dla mieszkańców tych krajów, w których pająki zwykły występować w znacznie mniej okazałej postaci. Choć pająk ten jest gatunkiem jadowitym, trucizna jaką dysponuje jest dosyć słaba i niegroźna. Nie może zagrozić życiu człowieka, jeśli ten nie jest uczulony na którąś z występujących w niej substancji.

Co warto o nim wiedzieć?

Ptasznik zamieszkuje przede wszystkim tereny o klimacie tropikalnym, można jednak natknąć się na nie w wyjątkowo ciepłych regionach południa Europy i USA. Ten rodzaj pająka nie tworzy sieci, ponieważ poluje aktywnie, ale zwykle tworzy sobie gniazdo, do którego powraca na spoczynek. Rodzina tych pająków jest niezwykle bogata: obejmuje niemal 850 gatunków, różniących się między sobą pomniejszymi cechami, w tym także ubarwieniem. Co ciekawe, kolor ciała konkretnego pająka stale odnawia się, pomimo cyklicznego linienia. Podobnie jak pozostałe pajęczaki, także ptasznik nie posiada bowiem szkieletu wewnętrznego – rolę tę sprawuje chitynowy pancerz, pokrywający jego ciało. Ponieważ jednak pancerzyk ten nie ma zdolności do zwiększania swoich rozmiarów, pająki w trakcie swego rozwoju i wzrostu regularnie linieją, czyli zrzucają stary szkielet zewnętrzny, który przestał mieć wystarczające wymiary.

Jako zwierzątko domowe

Choć pomysł hodowania w domu pająka tego rodzaju może wielu wydawać się ekstrawagancją lub szaleństwem, istnieje pewne grono osób, które są na tyle zafascynowane tymi stworzeniami, że pragną uczynić z nich swoich osobistych pupili. Co ciekawe, ptasznik jest polecany jako świetny wybór zwłaszcza dla tych, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z hodowaniem egzotycznych stworzeń. Osobniki reprezentujące ten gatunek odznaczają się zazwyczaj łagodnym usposobieniem i pomimo swojego groźnego wyglądu mogą świetnie sprawdzić się w roli domowego zwierzątka. Aby ptasznik mógł egzystować w przestrzeni, w której w sposób naturalny nie występuje, należy zapewnić mu warunki, w których poczuje się rzeczywiście jak w domu. Podstawą jest zdobycie terrarium, które zostanie podstawowym obszarem życia pająka. Stworzenia są zwykle dosyć duże, ale mimo tego terrarium powinno mieć spore rozmiary również po to, by zapewnić pająkowi przestrzeń do wędrowania – powinien czuć się w swoim zastępczym środowisku możliwie swobodnie. Aby rzeczywiście tak było, należy dbać o to, by panowała w nim właściwa, dosyć wysoka temperatura – zadba o to wystarczająco żarówka, która jednocześnie oświetli przestrzeń terrarium i pozwoli właścicielowi podziwiać ulubieńca. We wnętrzu można umieścić dowolne elementy skał czy fragmenty drewna, konieczne jest natomiast wymoszczenie dna dość grubą warstwą torfu. Nie tylko pomoże on w utworzeniu mikroklimatu, w którym ptasznik poczuje się dobrze, ale zakopanie się w piachu posłuży mu także jako schronienie przez nadmiarem światła lub remedium na przegrzanie ciała.