Pająki, które można spotkać w naszym kraju

Pająki, które można spotkać w naszym kraju

0 przez zwierzo

Chociaż pająki w Polsce nie są tak groźne i wizualnie przerażające, jak ich dalecy kuzyni zamieszkujący odległe, zwłaszcza tropikalne zakątki świata, niemniej jednak spotkanie z wyjątkowo okazałymi przedstawicielami pajęczaków nie należy do zdarzeń przyjemnych. Jeszcze większy dyskomfort czują wobec tych stworzeń szczególnie osoby, które cierpią na arachnofobię.

Czy trzeba się ich bać?

Lęk przed pająkami wydaje się być całkowicie nieuzasadniony, jako że pająki w Polsce nie dysponują śmiertelnie groźnym jadem, który mogłyby wstrzyknąć podczas ukąszenia swojej ofierze. Nie są również specjalnie agresywne, do walki może zmusić je jedynie agresja ze strony innego stworzenia lub człowieka. Oczywiście pająki w Polsce, tak jak i w każdym innym rejonie świata, najłatwiej znaleźć w środowisku przyrodniczym – współtworzą bowiem faunę lasów, łąk, czy okolic zbiorników wodnych. Najgroźniejsze pająki w Polsce, największe i dysponujące toksycznym jadem, to między innymi: sieciarz jaskiniowy, kolczak zbrojny, bagnik nadwodny. Sieciarz jest stworzeniem najbardziej jadowitym, kolczak posiada najpotężniejsze i najbardziej boleśnie kąsające szczękoczułki, bagnik osiąga największe rozmiary (może mierzyć nawet 30 cm). Z kolei najładniejszym gatunkiem zamieszkującym nie tylko Polskę, ale i większość obszarów Europy, jest tygrzyk paskowany – jego odwłok i odnóża przypominają swoim ubarwieniem właśnie futro tygrysa. Pająki w Polsce nie będą raczej zainteresowane złowieniem innej zwierzyny niż ta, która mogłaby stać się ich pożywieniem. Co ciekawe, sieć nie musi być wcale zwiastunem obecności pająka. Niektóre gatunki, jak na przykład bagnik, stale wędrują i polują aktywnie w wolnej przestrzeni. Warto pamiętać także o tym, że niektóre gatunki pająków żyją w zbiornikach, wodnych, a nawet pod wodą.

Nieproszeni goście

Pająki w Polsce spotyka się jednak nie tylko na łonie natury – stworzenia te bardzo chętnie szukają schronienia w domach mieszkalnych. Mitem jest, że pojawiają się wyłącznie w miejscach brudnych, ciemnych i wilgotnych. Pająki równie dobrze jak w piwnicach i zaniedbanych przestrzeniach zadomowią się w czystych i suchych mieszkaniach. Tym, co je przyciąga nie jest brud sam w sobie, ale bogactwo drobnych organizmów, które mogłyby posłużyć pająkom za pokarm. Trudno więc zupełnie i skutecznie wyeliminować możliwość pojawienia się w domu tych stawonogów, choć oczywiście można stosować różne metody, by odstraszyć pająki od zagnieżdżenia się w domu – od kilku domowych sposobów, po konkretne środki chemiczne. Na szczęście pająki domowe zazwyczaj nie są zbyt duże ani groźne. Najpopularniejszym gatunkiem jest nasosznik trzęś – pająk o niewielkim odwłoku i chudych, bardzo długich nogach. Jego ciało jest niemal przezroczyste, co sprawia że bardzo trudno go dojrzeć. Łatwiej zauważalne są masywniej zbudowane kątniki. Co ciekawe, chudy nasosznik jest w stanie zapolować na te bardziej niepokojące swoim wyglądem pająki. Jako niemal niewidoczny, ale skuteczny łowca innych małych stworzeń, może okazać się zatem pożytecznym domownikiem.